TÜM DERGİLER
Ormana
İbradı'nın Ormana Beldesi'ndeki Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri olan 'düğmeli evler' Amerikalı turistlerin öncülüğünde 'alternatif turizm'e açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İbradı'ya bağlı Ormana Beldesi'ni 'alternatif turizm merkezi' ilan etmesinin ardından restore edilen 'düğmeli evler' turizme hizmet veriyor. Geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan düğmeli evler, 2 katlı ve taş duvarlardan oluşuyor. Taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de, ev ahşap iskelet üzerinde duruyor. Yapının 'düğmeli ev' diye tanınmasına neden olan ahşap malzemeler, depreme karşı dayanıklılığı artırıyor. 'Düğme' denilen bölümlerde ardıç ve andız ağaçları kullanılıyor.
SAHİLLERE ALTERNATİF
'Deniz-kum-güneş' üçlemesine alternatif tatil imkanı sunan 'düğmeli evler', ev pansiyonculuğunun gelişmesine katkı sağlıyor. Özellikle, sesiz ve doğayla başbaşa tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği Ormana'nın düğmeli evleri, özellikle Amerika'dan gelen yaşlı turistleri ağırlayacak. Bu yıl beldeye gelen ilk Amerikalı turist kafilesi, tarihi evlerde tatilini yapıyor.
YAŞLI ÇİFTLER GELİYOR
Turistlerin beldeye gelmesiyle birlikte bölge esnafının yüzü güldü. Ekonomik anlamda hareketlenen beldede, restorasyon ve temizlik çalışmalarına hız verdi. Önümüzdeki yıl ilkbahar ve sonbaharda çeşitli ülkelerden çok sayıda turist bölgede tatil yapmak için rezervasyon yaptırdı.
Tur firmaları, ABD, Finlandiya, Norveç, İngiltere, Almanya başta olmak üzere birçok ülkeden yaşlı çiftler için şimdiden hem ilkbahar hem de sonbahar için yer ayırttı. Turistlerin tarihi evlerde doğayla iç içe tatil yapmak için bölgeyi tercih ettiğini belirtildi.
900 YILLIK İLÇEDE TATİL
Beldede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Ormana Belediye Başkanı Mehmet Ayhan Keskin, 900 yıllık bir geçmişe sahip Ormana'nın ev pansiyonculuğu sayesinde yeniden canlılık kazandığını kaydetti.
İbradı merkeze 3 kilometre ve Maşata turizm bölgesinde yer alan beldenin Altınbeşik Mağarası, Erinna Antik Kenti ile turizm merkezi haline geldiğini kaydeden Keskin, "Ormana SİT alanı ilan edildi. Yerel halkın istihdamını artırmak, bölge turizmine katkıda bulunmak amacıyla ev pansiyonculuğu yaygınlaştırdık" dedi.
Turistik zenginliğe sahip bölgede ev pansiyonculuğunun hem bölge turizmine hem de halkına büyük faydalar getireceğine dikkat çeken Keskin, "Ev pansiyonculuğu hem maddi hem manevi birçok katkı sağlayacak. Normal yaşamınızdan çok fazla taviz vermeden hem para kazanılacak hem de yeni insanlarla tanışıp kültür alışverişinde bulunmuş olacağız.
Çocuklarımız turistlere rehberlik ederek para kazanacak" diye konuştu. Vatandaşın evlerinin bir bölümünü turistlere kiraya verdiğini kaydeden Keskin,
"Burada kalan konuklar o gün evde ne pişiriliyorsa onu yiyor. Özel bir menü yok. Bu da ev pansiyonculuğunu farklı kılıyor" dedi.
TURİSTLER ÇOK MEMNUN KALDI
Düğmeli evlerin ilk konuklarından Amerikalı turist 75 yaşındaki Jaanne O'Connor Resen, "Köyün görünüşünden ve coğrafyasından çok etkilendim. Evlerin tarihi dokusu ve rahatlığı beni çok etkiledi. Köyde en çok sevindiğim ve hayran olduğum şey, kavga ve gürültünün olmaması" diye konuştu.
Turizm rehberi Hakan Özel ise "Bizim firma olarak konseptimiz, Amerikalı gruplara sadece turizm yerlerini değil, Anadolu kültürünü de öğretmek. Tatilciler burada köylülerin evlerinde kalıyor ve köy yemeklerini yiyorlar" dedi.

E-Bülten Aboneliği