Başarma İhtiyacı


Harvard  Üniversitesi   psikoloji   profesörü olan David  C.  Mc Clelland;  20 yıllık deneylerinin sonunda  insanları psikolojik olarak iki gruba ayırır. Oldukça azınlıkta olan, 1. grupta yer alan insanlar;  hayatta   başarılı olma  istekleri  oldukça fazladır.   Onlar için başarmak;  sahip olabilmek, daha iyi şartlarda  yaşayabilmek  veya  iktidar  olabilmek için  bir araç değildir. Tek amaç, başarının kendisidir.

Oldukça  geniş  kitleyi içine alan, 2. Gruptaki    insanlar  için ise,  "başarma ihtiyacı"   kavramının bir anlamı   yoktur    veya   bu konudaki  motivasyonları oldukça düşüktür.

Psikoloji laboratuarında   yapılan  bir deneyde, 2. Grupta yer alan  insanlara,  ince halkalar verilir ve bunları istedikleri mesafeden tahta çubuklara  geçirmeleri istenir. Oyunda iki grup içinde hiç bir kural konulmaz. Nasıl  oynayacakları konusunda ise  bir açıklama yapılmaz.

Geniş  kesimi  temsil eden  2. grupta ki insanların tamamı da halkaları gelişi güzel atarlar. Ya çok yakında  durup halkaları kolaylıkla çubuklara geçirirken, ya da  çok uzaktan rastgele  iddiasız  bir şekilde   atarak   halkaların tesadüfen geçmesini sağlamaya  çalışırlar.  İki tarz atışta da  başarı duygusu hiç  yaşanmaz. Burada kısmen kumar  oynama   isteği  vardır.

1.  Grupta yer alan  az sayıda  insan   ise     ne çok yakın  ne de tesadüfi  sonuç  sağlayacak çok uzağa gitmeden,   kendilerine başarılı olabilme  duygusunu   en  çok  yaşatacak atış   yerini  büyük
bir dikkat   ve itina ile seçerler. Her birinin durduğu mesafe oldukça  ölçülüdür. Yaptıkları aslında biraz  meydan okumadır, biraz işin içine güçlük katma vardır. Halkanın  çubuğa her girişinde başarılı olabilme  duygusunu  yaşamak  isteği vardır. 1. Gruptaki  insanların  kumara  ilgileri yoktur. Çünkü  kumarda kazanılan para başarılı olma ihtiyacını karşılamaz  ve kumarda kazanma da tesadüflerin payı çoktur.

Psikologlar başarma güdüsünün  kuvvetini ölçmeye çalışırlar ve teknik olarak  "n ach" faktörü hesaplanır. "n ach" faktörü yüksek insanlar devamlı olarak işin daha iyi nasıl olabileceğinin
hesabını yapmakla  meşguldürler. Başarma ihtiyacı fazla olan insanlar kendilerine  elde edilmesi mümkün olan hedefler seçerler. Avrupa da iş adamlarının,  "n Ach" larının yükseltilmesine yönelik  7-10 gün süreli kurslar vardır.

İşadamlarını,  genellikle işimi nasıl büyütürüm, başarı grafiğini  hedeflerim doğrultusunda naasıl yükseltebilirim gayreti içerisinde görürüz. Aldıkları hesaplanmış riskler onları hep canlı,
üretken, biraz da  sıkıntılı halde tutar. Yaşadıkarı  heyecanla birlikte vücutlarının salgıladığı   kortizon miktarı onların "n Ach" seviyelerini arttırır.   Kortizon eter gibidir,  azı yarar,  çoğu  zarar.

Ve gülümseten sözler;  Başarısız olmadım. Sadece   işe yaramayan on bin yol buldum.
Thomas Edison.

Başarı, sorun arayanların ödülüdür.     
Walter Winchell

Başarısızlık, başarılı olabildiğim tek şey.     
Bob  Hope


Saygılarımla,

Hakkı Güleç


rasihkaplan


Aylık BültenAkseki
Dergi

Son sayıyı indir
akseki
Önceki Sayılar
Haberler
2017-2018 Burs Başvuruları
26.9.2017
Devamını oku...
AKSEKİLİLER BULUŞUYOR
6.3.2017
Aksekililer buluşuyor,Yöresel müzik ve Folklor Etkinliği Yemekli Gecesi.(11 mart 2017 cumartesi saat Devamını oku...
Ben Aksekiyim
27.1.2017

"Ben Akseki'yim"projesi 22 Nisa'n 2013 tarihinde başlamış ve üç yılda tamamlanmıştır. B Devamını oku...

"Ben Akseki yim"
15.2.2016
Devamını oku...

Dernek üyeliği için gerekli evraklar

Başvurmak için tıklayınız

Başvuru formu indir

Gerekli evrakları 0212 523 39 09 no'lu fax'a gönderebilirsiniz.


Burs Başvuru Formu
akseki

Başvuru Formu

Akseki Eğitim Hayratı Derneği ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine, eğitim dönemi içinde, dokuz ay süresince karşılıksız burs vermektedir.

Öğrenci Yorumları akseki