Akseki Hakkında

DAĞLARIN PRENSİ AKSEKİ

Toros dağlarının Antalya körfezine bakan yamaçları arasında gizlenen Akseki, Orta Anadolulu olduğu kadar da Akdenizlidir. Sırtını toroslara yaslayıp yüzünü Akdenize dönen ilçe, kadim zamanlardan yakın dönemlere dek Orta Anadolu’dan denize açılan bir ticaret yolunun önemli duraklarındandı. Yaşam koşullarının pek kolay olmadığı coğrafyasında ilkel kabileler yaşardı. İki bin yıl kadar önce, Oroandlar, Homonodlar ve İsuurilar olarak bilinen savaşçı yerli kavimler, Romalılara yaşattıkları sıkıntılarla kayıtlara geçmişlerdi. Bir liman kenti olan Side’den başlayarak, Konya üzerinden Orta Anadolu’ya açılan bu ticaret yolundaki kervanlara verdikleri zararlar nedeniyle söz konusu kabileler. Roma döneminden sonra da sıkıntı yaratmaya devam etmişlerdi.

KESTANE, MEŞE VE ÇAMDAN EVLER

Antik dönemlerden kalan büyük kentlere ait kalıntılar olmasa da, Akseki çevresinde bazı yerleşimlerde küçük ölçekli kalıntılar görülmüyor değil. Kırık dökük de olsa sütun ve lahit parçalarına rastlanabiliyor çevrede. Akseki, tarih boyunca önemsenen bu yolun neredeyse tam ortasında yer alıyor. Ticaret yolu üzerindeki her yerleşim gibi burası da özelikle el sanatları konusunda gelişiyor yıllar boyunca. El sanatlarındaki hünerlerini ise en çok evlerine yansıtıyor. Aksekili ustalar, taş ve ahşap sık kullanılan iki malzeme olarak, becerikli ustaların ellerinde birer sanat eserlerine dönüşüyor. Ana yapısı taşla şekillendirilen evlerin detaylarında, incelikle işlenmiş ahşap kullanılıyor.

Yörede yetişen çam, göknar, sedir ve meşe ağaçlarının bolluğu yanında, aslında kuzeyli bir ağaç olan kestanenin de Akseki yakınlarında yoğun olarak yetişmesi, hammadde anlamında ustalara pek sıkıntı yaşatmamış. Taş malzemenin kaynağını ise söylemeye bile gerek yok. Akseki ve çevresinde deyim yerindeyse; yer gök taş.

YERLEŞİM YAMAÇTA, TARIM DÜZLÜKLERDE

Toprağın kısıtlı olduğu bu tür coğrafyalarda düz alanların tarım için ayrılması kuralı Akseki’de de karşımıza çıkıyor. Eski kent dokusu daha çok yamaçlarda yoğunlaşıyor. Önemli ölçüde korunabilmiş. Akseki evleri, en az 80 yada 100 yaşında ve genellikle iki katlı. Ancak az sayıda da olsa, ekonomik durumları iyi olan ailelere ait üç katlı evleri de görmek mümkün. Bu güzelim tarihi evlerin çokluğu sayesinde Akseki, 1998 yılında “kentsel sit alanı” ilan edilmiş.

Kaya zemine oturtulan beşik çatılı evler, klasik Akdeniz yöresi yapı tarzını yansıtıyor. Taş ve ahşap, evlerin cephelerinde de birlikte kullanılmış. Taşla örülen cephe duvarlarının arasına ahşap hatıllar atılarak evin hem dayanıklılığı arttırılmış, hem de nefes alması sağlanmış. Ahşap malzeme, kapı ve pencerelerde kullanıldığı kadar, iç mekanlara da zerafet katmış. İşçilik sedir, korkuluk, dolap ve tavan göbeklerinde ise zirveye ulaşmış. Geleneksel Türk mimarisinin en hoş detaylarından sayılan şahnisin en seçkin örneklerini yine Akseki evlerinde görebiliyoruz.


Aylık BültenAkseki
Dergi

Son sayıyı indir
akseki
Önceki Sayılar
Haberler
2017-2018 Burs Başvuruları
26.9.2017
Devamını oku...
AKSEKİLİLER BULUŞUYOR
6.3.2017
Aksekililer buluşuyor,Yöresel müzik ve Folklor Etkinliği Yemekli Gecesi.(11 mart 2017 cumartesi saat Devamını oku...
Ben Aksekiyim
27.1.2017

"Ben Akseki'yim"projesi 22 Nisa'n 2013 tarihinde başlamış ve üç yılda tamamlanmıştır. B Devamını oku...

"Ben Akseki yim"
15.2.2016
Devamını oku...

Dernek üyeliği için gerekli evraklar

Başvurmak için tıklayınız

Başvuru formu indir

Gerekli evrakları 0212 523 39 09 no'lu fax'a gönderebilirsiniz.


Burs Başvuru Formu
akseki

Başvuru Formu

Akseki Eğitim Hayratı Derneği ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine, eğitim dönemi içinde, dokuz ay süresince karşılıksız burs vermektedir.

Öğrenci Yorumları akseki